Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2011

Σαν τρένο πέρασε η Τότεναμ από την έδρα της Νόριτς

Ο ασταμάτητος Γκάρεθ Μπέιλ είχε πολύ καιρό να εμφανιστεί
και οι κούρσες του είχαν λείψει από τους οπαδούς των Λονδρέζων.
Με την ευκαιρία των γιορτινών ημερών, ο αριστεροπόδαρος αστέρας της ομάδας του Ρέντναπ είπε να κάνει ένα… δώρο στον εαυτό του. Ή μάλλον, δύο. Τόσα ήταν τα γκολ που πέτυχε, χάρισε στην ομάδα του το «τρίποντο» και πλέον η Τότεναμ βρίσκεται μόνη τρίτη, στο -7 από την κορυφή και στο +4 από την Τσέλσι!Μια ατελείωτη πολιορκία. Η Τότεναμ, με πρώτα βιολιά τους Φαν ντερ Φάαρτ, Μπέιλ και Μόντριτς στην επίθεση και τον Γιούνες Καμπούλ να «καθαρίζει» τα πάντα στην άμυνα, ανάγκασε τη Νόριτς να μην πάρει καμία πρωτοβουλία. Αντʼ αυτού, αρκέστηκε να βλέπει τα κύματα επιθέσεων των «σπιρουνιών» που μπορεί να μη δημιούργησαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες, αλλά κάθε βήμα των ποδοσφαιριστών της έξω από την περιοχή του Ρούντι, μπορούσε να αποδειχθεί κίνδυνος – θάνατος σε περίπτωση αμυντικής ολιγωρίας. Ευτυχώς για τα «καναρίνια», το πρώτο ημίχρονο κύλησε «αναίμακτα».
Ε, λοιπόν, δεν άργησε και πολύ. Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η Τότεναμ είναι από τις ομάδες που δεν ανησυχεί όταν ο χρόνος την πιέζει. Η ποιότητα των παικτών της είναι η αιτία, αλλά πολύ περισσότερο αυτή του Γκάρεθ Μπέιλ! Ο Ουαλός, πρώτα με κοντινό σουτ στο 55ʼ και έπειτα με κούρσα 50 μέτρων και υποδειγματικό πλασέ, στο 67ο λεπτό σκόραρε δις για να το τελικό 2-0, κλέβοντας την παράσταση στο «Carrow Road»!
Οι συνθέσεις
Νόριτς: Ρούντι, Ρ. Μάρτιν, Ντρούρι (75ʼ Μπένετ), Γουάιτμπρεντ, Ντε Λάετ (64ʼ Μπαρνέτ), Κροφτς (75΄Πίλκινγκτον), Σέρμαν, Χούλαχαν, Φοξ, Μόρισον, Χολτ
Τότεναμ: Φρίντελ, Μπέιλ, Καμπούλ, Γκαλάς, Γουόκερ, Άσου Εκοτό (72ʼ Ρόους), Πάρκερ (90ʼ + 3ʼ Λίβερμορ), Φαν ντερ Φάαρτ (75ʼ Κράνιτσαρ), Μόντριτς, Σάντρο, Αντεμπαγιόρ