Τετάρτη 23 Μαΐου 2012

Η Εθνική έβαλε στα δίχτυα την Τουρκία

Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση της εθνικής Νέων στον 5ο όμιλο
της ενδιάμεσης φάσης (elite round) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2012, που φιλοξενείται στη Δανία.
Στον εναρκτήριο αγώνα του ομίλου της η ελληνική ομάδα επικράτησε της Τουρκίας με 3-0, χάρις σε δύο γκολ που σημείωσε στο 66ο και 75ο λεπτό ο Διαμαντάκος κι ένα ο Μαυρίας, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έθεσε από πολύ νωρίς τις βάσεις για την πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, καθώς την παρουσία της στα τελικά θα εξασφαλίσει μόνο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση.
Η «γαλανόλευκη» ομάδα ήταν ανώτερη της τουρκικής, δημιούργησε και έχασε καλές ευκαιρίες, ενώ εκτός των τριών βαθμών εξίσου σημαντικό ενδέχεται να αποδειχθεί και το εύρος της νίκης, σε περιπτώσεις ισοβαθμιών. Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου θα αναμετρηθούν αργότερα η διοργανώτρια Δανία και Κύπρος.